top of page

האם גם אני יכול להוציא אזרחות פורטוגלית?

החוק הפורטוגלי שנחקק בשנת 2015, מהווה תיקון עוול היסטורי אשר נגרם ליהודים לאורך כל ההיסטוריה, ושמקורו כ – 1500 שנים אחורה עת החלו רדיפות ממוסדות כנגד יהודים, בעיקר בספרד, אך גם בפורטוגל. ממשלת פורטוגל החליטה בצעד היסטורי, להשיב את אזרחותם של כל אלו אשר השתייכו לקהילות יהודיות ממוצא ספרדי או פורטוגלי ונאלצו לעזוב את מולדתם בשל הרדיפות שהם חוו במשך מאות השנים. מדובר בצעד אמיץ מטעם ממשלת פורטוגל, אשר מטרתו לכפר על עוולות העבר, ולהשיב למיליוני צאצאים של המגורשים את זכותם ההיסטורית לאזרחות הפורטוגלית. 

איך למעשה אדע האם אני צאצא של מגורשי ספרד ופורטוגל?

ראשית קיימת רשימת שמות ארוכה של משפחות ממוצא יהודי ספרדי ופורטוגלי, אשר במידה והנכם משתייכים לאחת מהמשפחות אלו, הסבירות שהנכם צאצאים של יהודים מגורשי ספרד ופורטוגל גוברת משמעותית. בנוסף, אם הנכם צאצאים (גם דור שלישי ורביעי) למשפחות שהגיעו ממצרים, תוניסיה, לוב, ירדן, מרוקו, סוריה, לבנון, פלשתינה לשעבר (ישראל), אלג'יריה, תורכיה, עיראק (בעיקר אזור בגדד), מדינות יגוסלביה לשעבר, יוון, בולגריה, אמסטרדם, המבורג וניו יורק, קיימת סבירות גבוהה מאוד, שהנכם צאצאים של היהודים אשר גורשו מספרד ומפורטוגל לפני כחמש מאות שנה.

כיצד ניתן להסביר את כל המדינות הללו כמדינות שבהן התיישבו צאצאים של מגורשי ספרד ופורטוגל?

לאחר גירוש ספרד ופורטוגל בשנים 1492 ו- 1496, היהודים הספרדיים חיפשו מדינות אשר יהיו מוכנות לקלוט אותן. באותה תקופה עיקר ההגירה הייתה למדינות צפון אפריקה והבלקן, שם היו מוכנים לקלוט אותם. באשר לפיזור המסיבי בארצות השונות, יש לזכור שמספר היהודים שגורשו לפני כחמש מאות שנה, נע בין 150,000 ל 225,000 יהודים, לפי ההערכות אז. מספרים אלו מעידים על קהילה יהודית עצומה בזמנו בספרד ובפורטוגל ויש בהם בכדי להסביר את התפוצה הרחבה בארצות השונות.  

 

למה ממשלת פורטוגל מוכנה להכיר ביהודים שגורשו לפני 500 שנה משטחה, כאזרחי ממשלת פורטוגל וכשווי זכויות לאזרחים הפורטוגלים?

ראשית מדובר בשאלה טובה, שמקורה בכמה סיבות. הראשונה היא אכן תיקון עוול היסטורי, אשר קרה ליהודים, והסיבה השנייה והפחות רשמית מורכבת משני חלקים. בין השנים 2009 - 2014 היה משבר כלכלי קשה במדינה אשר גרם לעזיבתם של כ - 650,000 צעירים פורטוגלים משכילים למדינות האיחוד האירופי השונות. העזיבה השפיעה בצורה משמעותית על מרקם האוכלוסיה בפורטוגל, אשר מונה כיום כעשרה מיליון איש בלבד. נוסף לעזיבתם של הצעירים המשכילים, פורטוגל סובלת כיום מפיחות של 0.3 אחוזים מהאוכלוסיה בכל שנה, זאת בשל אחוז ילודה נמוך ואחוז זקנה גבוה. על פי תחזיות שונות, מספר התושבים ב - 2060 יעמוד על 7.5 מיליון תושבים בלבד. מסיבות אלו ונוספות, פורטוגל אשר נמצאת בשנים האחרונות בתקופה של פריחה כלכלית יחסית, מבקשת למשוך אליה כוח משכיל ואיכותי, אשר גם יהווה מנוע צמיחה עבור הכלכלה הפורטוגלית, וגם יגדיל משמעותית את מספר התושבים.

אז למה למעשה כדאי לי להוציא אזרחות פורטוגלית?

אזרחות פורטוגלית היא אזרחות של האיחוד האירופי. אזרחי פורטוגל, הינם בעלי דרכון פורטוגלי, שהינו הדרכון החמישי בחוזקו בעולם אשר מאפשר כניסה ל-186 מדינות ברחבי העולם, ללא צורך בויזה. בין מדינות אלו, נמצאת ארה"ב. נוסף לכך, אזרחות פורטוגלית מאפשרת לאזרחיה לעבוד בכל מדינות האיחוד השונות, ואף לקבל תנאי לימודים שווים בכל מדינות האיחוד. המשמעות היא, לדוגמא, כי אם ישנה אוניברסיטה נחשקת בצרפת שתעלה לסטודנט צרפתי כ-500 אירו לשנה ולאזרח זר 5000 אירו בשנה, אזרח בעל אזרחות פורטוגלית, ישלם בדיוק כמו האזרח הצרפתי.

האם כדאי לי למהר?

בהחלט כדאי למהר. תנאי החוק הקיימים כרגע הינם מקלים, אך ישנם דיונים נרחבים בפרלמנט הפורטוגלי לשינוי החוק והקשחתו. ככל שתתחילו את ההליך מהר יותר, כך תוכלו להגן על עצמכם מפני שינויים אפשריים בחוק בעתיד.​

מה מבדיל אותכם מהמתחרים שלכם?

אנחנו משרד עורכי דין, וככזה, חלות עלינו חבויות מחמירות יותר ומעמיקות יותר מאשר חברות אשר ייתכן ומתעסקות בתחום. חובתינו היא לייצג אותכם בהוגנות וביושרה, ונעשה הכל למענכם, שבמידה ואתם זכאים לאזרחות, שתגיעו למעמד הנכסף.

לשאלות נוספות אתם מוזמנים לתאם איתנו פגישה ראשונית או להשאיר פרטים ונחזור אליכם בהקדם

תודה על התעניינותכם, נציגנו יחזרו אליכם בהקדם האפשרי

לבדיקת זכאות בחינם

bottom of page